
2017 Arbitration Rules and 2014 Mediation Rules (Czech version)
Pravidla Mezinárodní obchodní komory pro rozhodčí řízení z roku 2012, novelizovaná v roce 2017 a účinná od 1. března 2017. Mediační pravidla účinná od roku 2014 ztělesňují moderní praxi, stanovují jasná pravidla vedení mediace a současně uznávají a zachovávají nutnost flexibility řízení.
This version corresponds to the 2017 Arbitration Rules. The Arbitration Rules currently in force date of 1 January 2021 and are available in English only. The translations are in course. 2014 Mediation Rules are still in force.
Tato brožura obsahuje dva odlišné, avšak vzájemně se doplňující způsoby řešení sporů, které Mezinárodní obchodní komora (ICC) nabízí.
Rozhodčí řízení dle Pravidel Mezinárodní obchodní komory pro rozhodčí řízení je formální řízení, jehož výsledkem je závazné rozhodnutí vydané nestranným rozhodčím senátem a které je vykonatelné jak dle národních předpisů upravujících rozhodčí řízení, tak dle Newyorské úmluvy o uznání a výkonu cizích rozhodčích nálezů z roku 1958. Mediace dle Mediačních pravidel je flexibilní řízení zaměřené na dosažení řešení sporu prostřednictvím vyjednávání stran řízeným nestranným mediátorem. Obě pravidla jsou publikována společně v této brožuře jako reakce na rostoucí zájem o holistický přístup k metodám řešení sporů.
aždý jednotlivý soubor pravidel stanoví strukturovaný institucionální rámec zajišťující transparentnost, efektivitu a spravedlnost řešení sporu, přičemž stranám ponechává značný prostor pro individuální úpravu mnoha aspektů řízení. Rozhodčí řízení je administrativně zajištěno Soudem, zatímco administrativní zajištění mediace má na starosti Mezinárodní centrum ICC pro ADR. Tyto dvě výše zmíněné instituce jsou jedině oprávněny spravovat řízení podléhající příslušným pravidlům, což zaručuje stranám plně odborný, prověřený a profesionální servis předního poskytovatele služeb v oblasti řešení sporů.
Tato pravidla byla zpracována předními odborníky v oblasti řešení sporů, reprezentujícími různé právní tradice, právní kultury a profese, a nabízejí tak moderní rámec pro vedení příslušných řízení odpovídající potřebám současného mezinárodního obchodu. Stále však zůstávají věrná idejím a základním charakteristikám řešení sporů před Mezinárodní obchodní komorou, zejména jejich použitelnosti ve všech částech světa v řízeních vedených v jakémkoliv jazyce podléhajícím jakémukoliv rozhodnému právu.
Rozhodčí řízení
Pravidla Mezinárodní obchodní komory pro rozhodčí řízení z roku 2012, novelizovaná v roce 2017 a účinná od 1. března 2017.
Nejzásadnější změnou novelizace z roku 2017 je představení zrychleného řízení zaměřeného na efektivní rozhodčí řízení s upraveným sazebníkem poplatků. Toto řízení je automaticky využíváno v případech, kdy hodnota předmětu sporu nepřesáhne 2 miliony USD a pokud strany tento postup nevyloučily. Zrychlené řízení se použije pouze na rozhodčí smlouvy uzavřené po 1. březnu 2017.
Jeden z důležitých znaků Pravidel pro zrychlené řízení je oprávnění Soudu jmenovat jediného rozhodce, a to i pokud rozhodčí smlouva stanoví jinak.
Zrychlené řízení je také možné využít na základě výslovné dohody stran ve sporech s vyšší hodnotou předmětu sporu, což představuje atraktivní alternativu pro ty uživatele, kteří mají obavy z časové a finanční náročnosti rozhodčího řízení.
V zájmu dalšího zvýšení efektivity rozhodčího řízení ICC byla zkrácena lhůta pro vypracování mandátu rozhodčího senátu z dvou měsíců na měsíc jeden. Ve zrychleném rozhodčím řízení se pak mandát rozhodčího senátu nevypracovává vůbec.
Rozhodčí řízení ICC bude podle Pravidel z roku 2017 ještě transparentnější, jelikož Soud bude prezentovat v široké míře odůvodnění důležitých rozhodnutí, pokud to bude požadovat jedna ze stran. V tomto smyslu byl novelizován článek 11 odst. 4.
Mediace
Mediační pravidla účinná od roku 2014 ztělesňují moderní praxi, stanovují jasná pravidla vedení mediace a současně uznávají a zachovávají nutnost flexibility řízení. Stejně jako Pravidla ADR, které Mediační pravidla nahrazují a mohou být využita pro jiná řízení, která jsou obdobně zaměřena na smírné řešení sporů, jako jsou například vyjednávání (konciliace) či nestranné odborné (znalecké) hodnocení.
Strany, které si přejí použít ICC rozhodčí řízení, mediaci nebo obojí, by měly do svých smluv vložit vhodnou doložku řešení sporů. Z tohoto důvodu jsou všechna Pravidla doplněna o vzorové doložky a o návod na jejich použití a na to, jak mají být dle jednotlivých potřeb a okolností upraveny. Vzorové doložky obsahují jak vícestupňové doložky, které umožňují kombinaci technik řešení sporů, tak doložky předvídající užití jedné techniky.
Jak Pravidla, tak vzorové doložky jsou určeny pro užití stranami, ať již se jedná o členy ICC nebo nikoliv. Pro snazší užívání byly přeloženy do mnoha jazyků a mohou být staženy z webových stránek ICC.